Ana Sayfa
Dry - Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?  
Tükenmez Kalem Lekesi
Tükenmez kalem, kolay bulunması ve rahat kullanımı ile günlük yaşamda en fazla kullanılan kalem olma özelliğini taşır. Hal böyle olunca da giysiler, halılar veya diğer yüzeylerde her an tükenmez kalem lekesi ile karşılaşılabilmektedir.

Bu sayfalarda yer alan tükenmez kalem lekesi çıkarma tavsiyelerini yalnızca emin olduğunuz kumaşlarda veya halılarda uygulayın.
Birden çok kumaş çeşidi kullanılmış narin giysiler için Dry Center Kuru Temizleme Servisi´nden, hassas elyaf çeşitlerinden üretilmiş veya özel boyalar içeren halılar için de Dry Center Halı Yıkama Servisi´nden hizmet alabilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? Tükenmez kalem lekesi için daima en kısa sürede müdahale edin. Tükenmez kalem lekesine daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi lekenin çıkarılmasına olumlu etki eder. Tükenmez kalem sıvısı yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeyi emdirin. Sonra bir kaşık ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı ve bir bardak suyla hazırladığınız karışımı temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya beze emdirin ve bunlar yardımıyla tükenmez kalem lekesi olan noktayı ovmadan bastırarak tamponlayın. Giysiyi talimatında belirtildiği gibi yıkayın. Halıyı da mümkün olan en az suyla durulayın. Giysiyi havayla kuruması için asın. Halı üzerindeki nemi, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ilTükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?
Tükenmez kalemi mürekkepleri genellikle boya katkısı içerirler. Özellikle mavi renkli olanları, içindeki çeşitli çözücüleri, reçineleri ve yağları bilmenin imkânsız olduğu çeşitli "mürekkep reçetelerinden" oluşurlar.

Tükenmez kalem mürekkeplerinde, genellikle yağ esaslı olan ve koyu bir macun içinde bir alkol çözücüyle birlikte bir sentetik renklendirici kullanılır. Mürekkeplerin renkleri genellikle mavi, siyah, kırmızı ve yeşildir. Bu dört rengi karıştırarak ne kadar renk yaratabileceğinizi bir düşünün - sınırsız diyebiliriz. Tükenmez kalem lekesi çıkarılırken mürekkebin tipine dikkat edilir ve doğru müdahele yapılırsa çıkarılma ihtimali yüksektir.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?
Dolmakalem Lekesi Nasıl Çıkar?
Dolmakalem mürekkepleri su bazlıdır. Günümüzde kullanılan katkı maddelerinin çoğu, eskiden kullanılan bitkisel esaslı katkı maddeleriyle karşılaştırıldığında çoğunlukla sentetiktir. Dolmakalemlerde kullanılan mürekkep yoğunluğu, tükenmez kaleminkine göre daha azdır ve dolmakalem ucunun tıkanmaması için boya içermezler. Dolma kalem bazlı mürekkep lekeleri için mürekkep lekesi nasıl çıkarsayfasında tavsiyeler bulabilirsiniz.

Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?
Keçeli kalemlerde renklendirici pigmentler kullanıldığı için keçeli kalem lekesi, dolmakalem lekesi gibi zor çıkarılır. Yanlış yapılan müdaheleler keçeli kalem lekesinin renginin değişmesine neden olabilir. Keçeli kalem sebepli mürekkep lekeleri için mürekkep lekesi nasıl çıkar sayfasında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Jel Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? Mürekkep lekesi bir jel mürekkepli kalemden kaynaklanıyorsa, mürekkep büyük ihtimalle çıkmayacaktır. Jel kalemler, su bazlı bir jel içinde sentetik bir renk pigmenti olan "jel mürekkep" içerirler. Jel kalem mürekkepleri asitle çıkmayacak şekilde tasarlanmışlardır ve lekenin çıkması keçeli kalem lekesi ile kıyaslandığında daha zordur. Jel kalem kaynaklı mürekkep lekeleri için mürekkep lekesi nasıl çıkar sayfasında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kalemlerde Kullanılan Mürekkep Tipleri Mürekkep bir takım kaynaklara dayansa da, genellikle iki kategoriye ayrılabilir: su bazlı veya yağ bazlı olanlar. Su bazlı mürekkepler birçok yazı kaleminde ve yıkanabilir işaret, keçe kalemlerinde kullanılmaktadır. Yağ bazlı mürekkepler ise çıkmaz nitelikte işaret kalemi ve bazı tükenmez kalemlerde bulunmaktadır. Yapılan işlemler tükenmez kalem lekesi için etkili olmaz veya tükenmez kalem lekesi tamamen çıkmazsa Dry Center´dan destek alabilirsiniz.

Saç spreyi, tükenmez kalem lekesi çıkarmak için etkili midir? Saç spreyi ve su; tükenmez lekesi çıkarmada kullanılabilir, fakat böyle yaparak bir sorunu çözerken başka bir soruna davetiye çıkarabilirsiniz. Çünkü saç spreyi; alkol, reçineler ve lanolin gibi yağlar içerebilir. Saç spreyindeki alkol, bilhassa ipek üzerinde renk bozulmasına neden olabilir; aynı şekilde, yağlar ve diğer terkip maddeleri başka lekelenmelere de yol açabilir.

İspirto, tükenmez kalem lekesi çıkarılır iken kullanılabilir mi? İspirto kullanmak, giysiden ve halıdan tükenmez kalem lekesi çıkarmak için bazı durumlarda başarılı olabilmektedir. Bununla birlikte ispirtonun hem yanıcı hem de zararlı bir madde olmasından dolayı kullanımını tavsiye etmiyoruz.

Dry Center Uyarı Bu sayfada, tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar konusunda birçok uygulamada etkili olmuş leke çıkarma teknikleri yer almaktadır. Tükenmez kalem lekesi çıkarılır iken kullanılabilecek bu teknikler, tavsiye niteliğindedir ve ulaşılan sonuçlar uygulayan kişinin inisiyatifindedir.